[Głuchy telefon] MIĘDZYNARODOWY PROJEKT ARTYSTYCZNY

Agnieszka Piotrowska rozpoczęła akcję artystyczną w 2010 roku, tworząc pierwszą reprodukcję w technice olejnej na płótnie. Uczestnicy projektu w określonej kolejności powielają po sobie pracę, mimo starań skopiowania otrzymanego zdjęcia, każda kolejna wersja ulega zniekształceniu, zmieniając na ogół całkowite brzmienie pierwszego dzieła wyjściowego.

W Internecie, można znaleźć niemal wszystko. Bogactwo tych zbiorów powoduje jednak spory zamęt, przez co informacje łatwo podlegają przekształceniom, które często uniemożliwiają dotarcie do pierwowzoru. Dzięki rozwojowi techniki, sztuka przechodzi niesamowity rozwój, poszerzając swoje definicje, korzysta z kolejnych, nowo powstałych mediów. Cyfryzacja tej dziedziny niesie za sobą wiele pozytywów takich jak niemal nieograniczony zasięg, umożliwiający obcowanie z twórczością artystów z całego świata, jednakże uprzywilejowane są przy tym prace cyfrowe, powstałe przy pomocy komputera, gdyż są prezentowane w środowisku dla nich pierwotnym przez co zakłócenia w odbiorze są minimalne. Mimo zysków jakie niesie ze sobą rozwój nowych form komunikacji, sztuka tradycyjna boryka się również z pewnym zagrożeniem, ponieważ sieć komputerowa umożliwia pokazywanie dzieł jedynie w formie reprodukcji, które często posiadają słaba jakość i nie odzwierciedlają prawdziwości prezentowanego obiektu. Ponadto następuje przynajmniej częściowa utrata świadomości, że dany przedmiot istnieje fizycznie, a nie jest tylko zbiorem pikseli.

Internet będąc obszarem o potencjale nieskończonego powielania swoich zasobów, neguje umowne granice, oraz ideę centrum i wynikające stąd reguły porządkowania dowolnej rzeczywistości. Sieć jako nowe medium prezentowania sztuki w sposób masowy i nie zawsze przestrzegający praw autorskich spłyca wartość realnego obiektu, jakim jest dzieło sztuki oraz zatraca potrzebę autentycznego obcowania z oryginałem w instytucjach do tego przeznaczonych. Funkcjonowanie sztuki w świecie nierzeczywistym zmusza odbiorcę do dociekania granic pomiędzy tym, co istnieje realnie, a wytworem tylko wirtualnym.

Kolejność uczestnictwa ustalana jest z góry. Nie należy kopiować obrazu bez uprzedniej konsultacji. Technika i format powielanej pracy jest dowolny. Chęć wzięcia udziału w projekcie jest jednoznaczna z wyrażeniem zgody na publikacje pracy w celach promocyjnych. Data zamknięcia projektu nie jest przewidziana. Kontakt dla zainteresowanych w projekcie: agnieszkapiotrowska@onet.pl.

bushtelegraph-art

C:\fakepath\logo ostateczne bush