NOT FOR SALE

Koło Naukowe Malarstwa zaprasza na wernisaż wystawy "NOT FOR SALE" Hanny Sitarz, który odbędzie się 18 kwietnia o godzinie 19.00 w Galerii AYA w Katowicach.

Hanna Sitarz - ur. 1985 w Bytomiu absolwentka projektowania graficznego na ASP w Katowicach / 2011 studentka V roku Malarstwa w pracowni prof. J. Rykały stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach uczestniczyła w wielu wystawach w kraju i zagranicą, m.in. w Katowicach, Gdańsku, Warszawie, Bratysławie (Słowacja), Toyamie (Japonia), Teheranie (Iran), Taipei (Tajwan).

LUDZIE CZYLI JA

Hania Sitarz maluje świat, z którym styka się bezpośrednio. To ważne, bowiem w ostatnich czasach, taka postawa, czyli własne, bezpośrednie doświadczanie, zastępowane bywa, niemal nagminnie relacją ja i komputer czyli sieć czyli cały świat, a to nie jest to samo. Eksploracja jako wynik tej relacji jest wyraźnie innego typu a procesy jej towarzyszące łatwo tworzą fałsz - sytuację w której oglądamy życie jakby cudzymi oczyma. W przypadku artystów malarzy zjawisko to owocuje olbrzymim „wysypem” bardzo do siebie podobnych prac stworzonych często przez ludzi nie znających się nawet nawzajem, a więc zanikiem oryginalności. Hania Sitarz malując swoje obrazy przenosi na płótno własne emocje powstałe w relacjach z innymi ludźmi. Najczęściej nie są to tyko przelotne znajomości, to spotkania istotne dla młodej malarki. Gdy Sitarz pracowała jako wolontariuszka w hospicjum bohaterami jej obrazów stali się pacjenci tego miejsca, gdy zaś wyszła za mąż i urodziła synka rozpoczęła cykl prac poświęcony Rodzinie. Dwa lata temu podczas pleneru w Sokołowsku Hania wraz z koleżanką namalowały twarz lekarza, byłego dyrektora zespołu sanatoriów, osoby najbardziej znanej w miasteczku. Portret był wielkości dwóch pięter i zawisł pewnej niedzieli na murze uzdrowiska. Myślę, że mieszkańcy idący wówczas rano na mszę zapamiętają go do końca życia. Hania Sitarz postrzega malarstwo jako osobisty komentarz artystyczny wobec własnej przygody nazywanej życiem, dlatego człowiek jest głównym bohaterem jej obrazów. Napisałem głównym bowiem są jeszcze inni aktorzy spektaklu, który tworzy. Pierwszy to światło. Biała płaszczyzna, która znajduje się w każdym z jej płócien nasycona jest maksymalnie. Pozbawiona szczegółów, abstrakcyjna, a przecież bardzo realna, skutecznie tworzy przeciwwagę dla pozostałych elementów. Drugim jest kolor. Sitarz dwa lata temu zredukowała gamę do czerni, czerwieni i wspomnianej bieli i konsekwentnie operuje w tym obszarze. Efektem jest wciąż postępująca syntetyzacja formy, która dzięki konsekwencji działań młodej artystki pozornie odrealnia się zyskując jednocześnie bardzo świeży, współczesny wyraz. Struktura prac Hani Sitarz jest bardzo klarowna i wyrazista a piętno, które odciska na nich powoduje, iż obcując z nimi czujemy autentyczność i oryginalność tej wypowiedzi artystycznej.

Prof. Jacek Rykała

Galeria AYA