Lekkostrawna wystawa

"Lekkostrawna wystawa" to prezentacja prac Aleksandry Ignasiak, którą do 14 czerwca bieżącego roku możemy zobaczyć w Galeri AYA w Katowicach.

"Są artyści współcześni, którzy swoim sposobem życia, myślenia, a także oczywiście sztuką, którą tworzą istnieją niejako poza czasem i równie dobrze mogliby znaleźć się w XIX czy XVIII wieku, a rytm ich życia artystycznego wyznaczają zasady stworzone przed wielu laty. Są też artyści integralnie związani ze współczesnością, przesiąknięci nią.Do tych ostatnich, bez wątpienia należy Ola Ignasiak, tak przez obrazy olejne czy kolaże, które tworzy, jak również poprzez sposób komunikowania się ze światem ją otaczającym. W rozmowie Ola używa skrótu myślowego, którym precyzyjnie operuje dotykając istotnych we wspomnianym dialogu miejsc. Nie bawi się w domysły, parabole znaczeniowe. Jej obszar zainteresowania jako artystki jest wyraźnie przez nią zaznaczony, dotyczy ludzi napiętnowanych w różny sposób przez czas, w którym przyszło im żyć. To z jednej strony grono osób zwanych potocznie celebrytami, ich życiem codziennie karmią się tabloidy, śledząc każdy ich krok. Z drugiej strony tego obszaru, inspiracji Oli , stoi grupa anonimowych ludzi zainfekowanych stylem życia opartym na konsumpcji. Im poświeciła Ola Ignasiak obrazy powstałe w ciągu minionego roku. Utuczone Fast fudową żywnością ciała, monstrualnej wielkości, ułożone na kanapie czy fotelu patrzą na nas jak w telewizję, wydają się wciąż pozować do zdjęcia. I jest to tyleż tragiczne co śmieszne, bowiem postacie te emanując swoją anonimowością wydają się grać role celebrytów, a my widzowie, odbiorcy tych obrazów czujemy, czy wręcz widzimy, ich niemożliwe do spełnienia marzenia. Płótna te wypełnione ponad naturalnej grubości, napuchniętymi członkami ludzkimi wydają się rozsadzać podobrazie a efekt ten staje się znakomitym środkiem ekspresji wyrażającym dramat ubezwłasnowolnienia bohaterów obrazów Oli. Dramatyczność podkreśla, także, relacja głowa – ciało. Głowy ludzi Oli Ignasiak są zwykłej wielkości, normalne i drobne. Struktura obrazów młodej artystki jest na wskroś współczesna, nie ma nic wspólnego z wykonaniem „pomysłu”. Prace te wciąż krążą wokół stylistyki szkicu, pierwszego zapisu naszych myśli i to sprawia że są bardzo żywe, jakby z założenia nie dokończone, funkcjonujące w systemie „ In Progress”. Całą tę sytuację ciągłej zmiany, „dziania się”, widać wyraźnie zestawiając prace początkowe z ostatnimi. Ola wciąż zmienia , porzuca, nie przywiązuje się do tego co już osiągnęła. I to jest także kolejny przykład na to iż jest ona dzieckiem czasu w którym żyje. Na koniec parę słów o cyklu, który powstaje jakby na marginesie od dwóch czy nawet trzech lat. Mam tu na myśli „ Pieski”. Głównym bohaterem jest buldog francuski, choć trafiały się również inne rasy. To niezwykłe obrazki ( piszę „obrazki” bo są niewielkie formatowo) w których groteska miesza się z miłością nadając w efekcie intymności bardzo współczesny charakter".

Prof. Jacek Rykała

Aleksandra Ignasiak (ur. 1988 r.) – studentka Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na V roku malarstwa, w pracowni prof. Jacka Rykały. Wcześniej uczęszczała do Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Józefa Pankiewicza. Malarstwo jest jej główną pasją i już od najmłodszych lat interesowała się problematyką ciała, jego przekształceń pod wpływem otoczenia, mediów i różnych społecznych praktyk, mód i wzorców, np. metody upiększania ciała, czy odchudzania. Większość z tych inspiracji wiąże się bezpośrednio z osobistymi doświadczeniami. Bliskie są jej również poszukiwania w obrębie relacji sztuczność – naturalność oraz fascynacja przedmiotami i materiałami z plastiku i innych tworzyw sztucznych, które wypełniają jednocześnie najbliższą przestrzeń człowieka.

C:\fakepath\310074 640570735972132 1555315719 n