ASP Katowice - 10 lat

Wybór języka

Nie przegap!

W kalendarzu nie ma żadnych wydarzeń z przyszłą datą.

PRINT SCREEN

6 lat temu

Galeria AYA i Koło Naukowe Malarstwa zapraszają na wystawę " Print Screen" Katarzyny Piotrowicz. Wernisaż wystawy odbędzie się 18 stycznia o godzinie 19.00. Ekspozycję można zwiedzać do 28 lutego bieżącego roku.

Katarzyna Piotrowicz, urodzona w 1989 roku w Częstochowie. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Częstochowie ze specjalizacją ceramika artystyczna. Dyplom w pracowni ceramicznej obroniła z wyróżnieniem przyznanym przez Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2007 roku odbyła staż ceramiczny programu Leonardo Da Vinci w Portugalii w Escola Superior De Artes E Design. W 2007 roku brała udział w XV Ogólnopolskim plenerze Rysunkowo-Malarskim dla najzdolniejszych uczniów klas maturalnych liceów plastycznych w Kazimierzu Biskupim. Od 2008 roku studentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom licencjacki pt: „VHS 93’ ślady dzieciństwa” w pracowni prof. I. Walczaka obroniła z wyróżnieniem w 2012 roku. Obecnie studentka II roku studiów magisterskich Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku malarstwo w pracowni prof. I. Walczaka. Zajmuje się malarstwem, projektowaniem plakatu, rysunkiem i serigrafią.

Remastered by Katarzyna Piotrowicz

Katarzyna Piotrowicz przeglądając stare taśmy VHS ( z rodzinnej kolekcji ) najpierw była zauroczona szczególną jakością obrazu, jego wewnętrznym światłem, niepowtarzalną wizualizacją z usterkami i deformacjami. Brak ostrości, defekt mechaniczny, zniszczenie materiału, śnieżenie obrazu zaczęły działać na wyobraźnię malarki jak stare dagerotypy lub kilkudziesięcioletnie letnie klisze fotograficzne. Jednak ta fascynacja formalna była tylko początkiem do zbudowania własnej koncepcji malarskiej. Katarzyna Piotrowicz realizując swoisty remastering malarski przedstawia obraz na nowo odkryty, wzbogacony o dzisiejszą refleksję nad przeszłością. Jest to stan pomiędzy zacieraniem, a odbudowywaniem zniszczonych wspomnień. Bardzo cenny jest dystans autorki do obrazów z przeszłości, które wywołuje ponownie, chcąc pewne historie poprawić lub namalować na nowo, wyobrażając sobie byłe obrazy takimi jakimi powinny być teraz. Na pewno nie jest to idealizacja minionego czasu, choć artystka ma do tego prawo, jest to dopisywanie lub raczej domalowywanie nowych znaczeń bardziej uniwersalnych. Chcę oglądać te obrazy, ponieważ jak wielu borykam się z obrazem przeszłości, ze złudzeniami i przeżywaniem własnych historii. To nie jest sztuczna podróż w przeszłość lecz narzucanie swojego obrazu na stare kadry z naciskiem na fragmentaryczność narracji, ukazania ułamków zdarzeń i śladów indywidualnych losów. Obrazu Katarzyny Piotrowicz na pierwszy rzut oka kokietują, pozornie wydają się banalne, lekkie i kolorowe. Pod taką formą kamuflażu ukrywają się autentyczne przeżycia i suwerenność myślenia. Proszę państwa, a ten kolor! Sposób organizowania przestrzeni! Katarzyna Piotrowicz zachowuje się jak genialny kompozytor, który nie dość, że tworzy wartościowy utwór, to go jeszcze wspaniale aranżuje i pisze do niego świetny tekst.

P.S. Katarzyna Piotrowicz to postać wybitna, jak i całkowicie osobna w pejzażu absolwentów i studentów w mojej pracowni malarstwa. Po bardzo dobrych zeszłorocznych dyplomach Małgorzaty Kulik i Marka Rachwalika teraz przyszła kolej na Katarzynę Piotrowicz z jej oryginalną koncepcją budowania „nowych obrazów” – dumny belfer.

Prof. Ireneusz Walczak

Blog Katarzyny Piotrowicz

Galeria AYA

Skomentuj ten news!

Bannery

 • AGRAFA 2017

 • Międzynarodowe Triennale Rysunku

 • Triennale Grafiki Polskiej

 • Ksiazka Dobrze Zaprojektowana Konkurs

 • nowa asp

 • asp studia doktoranckie

 • asp tuba

 • Facebook ASP Katowice

 • Kurs przygotowawczy

 • akademia weekendowa

 • asp malarstwo FB

 • 05 asp wzornictwo

 • Facebook grafika warsztatowa

 • Agrafa

 • Agrafa

 • Design Silesia

 • Regionalna Strategia Innowacji

 • Innowacyjny Design Logomotywą Śląskiej Gospodarki

 • Logo BPSC

 • Katowice Airport

 • Międzynarodowe Triennale Grafiki Kraków 2012 • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury/Infrastruktura szkolnictwa artystycznego na podstawie umowy Nr 03581/14/FPK/DEK z dnia 20.05.2014r. uzyskała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania: Zakup pierwszego wyposażenia do budynku dydaktyczno-badawczego i kulturalnego ASP w Katowicach

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury na podstawie umowy nr 04146/13/FPK/DEK z dnia 15.05.2013 roku uzyskała:

Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pn. Rozbudowa zaplecza technicznego pracowni kierunku wzornictwa ASP w KatowicachAkademia Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury na podstawie umowy nr 00333/12/DEK z dnia 30.03.2012 roku uzyskała:

Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pn. OBRAZ I DŹWIĘK – Studio Sztuki Dźwiękowej (sound art studio)

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach Programu Edukacja kulturalna i diagnoza kultury na podstawie umowy nr 04960/12/DEK z dnia 19.04.2012 roku uzyskała:

Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pn. ALA MA PIÓRO - WARSZTATY TYPOGRAFICZNE

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach Programu Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie umowy nr 01737/13/FPK/DFE z dnia 10.09.2013 roku uzyskała Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pn. „Budowa między ulicami Raciborską a Koszarową w Katowicach budynku dydaktyczno-badawczego i kulturalnego wraz z zagospodarowaniem terenu na otwarty park form przestrzennych”.


Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury/Infrastruktura szkolnictwa artystycznego na podstawie umowy Nr 03320/15/FPK/DEK z dnia 07.07.2015 roku uzyskała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania: Zakup pierwszego wyposażenia do budynku dydaktyczno-badawczego i kulturalnego ASP w Katowicach – etap II

Formularz uwag

 Uwagi