Pracownia projektowania przestrzeni publicznej

Pracownia dyplomowa I stopnia

Przedmioty prowadzone w ramach pracowni:
Projektowanie przestrzeni publicznej
ad. dr Andrzej Klisz
mgr Dorota Żurek

Studia stacjonarne licencjackie, pracownia z wyboru, rok II, III, IV - dyplomowy.

Celem przedmiotu jest przygotowanie licencjata do działalności projektowej w dziedzinie wzornictwa przemysłowego z zakresu projektowania wyposażenia przestrzeni publicznej.

Początkowy etap pracy polega na analizie zagadnienia, sformułowaniu problemu i określeniu założeń projektowych oraz zakresu projektowego. Kreowanie koncepcji, idei nowego produktu, lub procesu użytkowego. Treść przedmiotu stanowią zagadnienia związane z projektowaniem pojedynczych obiektów, a w późniejszym okresie obiektów bardziej złożonych, zestawu obiektów lub struktur w przestrzeni publicznej. Obszar projektowy obejmuje zakres obiektów o określonych funkcjach w przestrzeniach takich jak: ulice, podwórka, parki, place zabaw, obiekty handlowe, instytucje publiczne, przestrzeń komunikacji miejskiej, lotniska, przestrzeń targowa itp. Dużą wagę kładziemy na kreatywność rozwiązań, a także na otwarte i twórcze podejście do szukania nowych tematów i nie rozwiązanych do tej pory problemów. Praca ze studentem jest zindywidualizowana. Zajęcia polegają na przeprowadzaniu korekt indywidualnych, przy których uczestniczą wszyscy studenci, mając możliwość zaznajomienia się z różnymi problemami projektowymi. Studenci w ramach wykładów, ćwiczeń praktycznych przyswajają wiedzę teoretyczną i umiejętności z zakresu zagadnień przedmiotowych. Realizacja zadania jest korygowana podczas systematycznych korekt. Posiadamy kontakty z producentami dla których realizowane są niektóre tematy. Daje to studentom możliwość poznania procesu projektowego w realnych warunkach, możliwość stworzenia prototypu czy wdrożenia do produkcji.