Malarstwo w nowym budynku ASP

Podstawową misją Kierunku Malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach jest jak najlepsze przygotowanie absolwentów uczelni do rosnących wymagań rynku sztuki. Dzieje się to poprzez kształcenie studentów w zakresie umiejetności posługiwania się warsztatem współczesnego artysty oraz rozwijania szeroko pojetej wrażliwości.

Dzieje się to między innymi poprzez inspirowanie działań służących wymianie myśli i poglądów oraz poznawanie nurtów i postaw artystycznych.

Zgodnie z tą misją, obecnie na ul. Dąbrówki a wkrótce w nowopowstającym budynku wdrażana jest idea "szkoły otwartej". Studenci uczestniczyli w spotkaniach autorskich z Kamilem Kuskowskim, Mikołajem Długoszem, Sławomirem Brzoską, Alwinem Leyem, Dorotą Łagodzką, Sławomirem Elsnerem, Moniką Małkowską, Erwiną Ziomkowską, a także w warsztatach z Judit Hettemą. Spotkania te kontynuowane będą również w murach nowego budynku.

Nowopowstający budynek ASP w Katowicach, umiejscowiony pomiedzy ulicami Raciborską a Koszarową, umożliwi w szerszym zakresie organizację wystaw końcoworocznych, czy prezentację przeglądów na III roku oraz prac dyplomowych. Zamierzeniem wydziału jest również kształtowanie postaw, służących zaangażowaniu studentów na rzecz społeczności lokalnej. Będą to np. działania edukacyjne i arteterapeutyczne.

Przestrzeń warsztatowa i wystawiennicza w nowopowstającym budynku obejmuje: 5 pracowni autorskich malarstwa, 5 pracowni autorskich rysunku, a także Pracownię Działań Interdyscyplinarnych, Pracownię Scenografii , Pracownię Rzeźby, Pracownię Rysunku dla I roku, Pracownię Malarstwa dla I roku, Pracownię Kompozycji, Pracownię Technologii Rysunku i Malarstwa, Pracownię Projektowania Komputerowego i Mediów Elektronicznych.

Poza murami budynku realizowane będą przedsięwzięcia w przestrzeni miasta: Sztuka w służbie miasta, które składa się z kilku realizacji przygotowanych przez studentów na 2014, 2015 rok. Planowana jest również organizacja letnich warsztatów dla młodych artystów wizualnych pod hasłem „Migracje”.

Mini fotorelacja z prac na budowie w tym tygodniu jest już dostepna! Budowa w obiektywie 02.06.2014

Jeśli chcesz na bieżąco śledzić postęp prac na placu budowy codziennie możesz oglądać Aktualne zdjęcie

stopka unijna

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

MKIDN male

Partner Projektu