Parallax. Chelsea College of Arts w Katowicach

Nowa ASP, Raciborska 50, Katowice
12-30.06.2015 10:00-19:00

Wystawa Parallax uświetni otwarcie nowego budynku Akademii Sztuk Pięknych. Projekt jest jednocześnie początkiem wymiany kulturowej pomiędzy ASP Katowice, a Chelsea College of Arts.

Prace, które zostały opracowane specjalnie dla przestrzeni nowego budynku ASP, będą towarzyszyły przyjęciu w mury Akademii, w październiku 2015 r. pierwszej grupy studentów. Parallax odkrywa, że podstawową funkcją szkoły artystycznej jest dyskurs jako wymiana i rozwój poglądów, postaw twórczych, metod i technologii. Prace artystów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do projektu, otwierają nowy rozdział w dyskusji, dając impuls do zgłębiania roli i funkcji szkoły artystycznej, która zostanie zdefiniowana przez studentów i pedagogów pracujących w jej murach od nowego roku akademickiego 2015/16.

Wymiana zainicjowana przez projekt Parallax rozpoczyna międzynarodową współpracę dwóch wiodących uczelni europejskich - ASP i Chelsea College of Arts. Wystawa pojawiła się w kluczowym momencie dla przyszłości obydwu instytucji. Dla Chelsea College of Arts, którego historia sięga 1895 roku, rok 2015 wyznacza okrągłą rocznicę 10-lecia zmiany siedziby na obecną, zlokalizowaną w Millibank w centrum Londynu. ASP natomiast, obok nowopowstałych obiektów NOSPR i Muzeum Śląskiego, wpisuje się w proces rewitalizacji miasta poprzez rozwój infrastruktury w dziedzinie kultury. Rok 2015 jest momentem przełomowym dla obydwu instytucji, momentem, który skłania do refleksji i spojrzenia zarówno wstecz, jak i w przyszłość. Moment zwrotny w historii skłania do skupienia, spojrzenia w głąb, do środka, jednak każda z instytucji z ciekawością otwiera się również na zewnątrz, stara się czerpać z innych tradycji i kręgów artystycznych i kulturowych. Wśród prac brytyjskich artystów zobaczymy prace bezpośrednio odnoszące się do kontekstu akademii sztuki traktowanej jako przestrzeni służącej nauce, filmy nawiązujące do kwestii rozumienia i przekładu, tłumaczenia, a także prace zaangażowane w debatę polityczną. (Martin Newth)

Artyści:

Jedną z ważniejszych realizacji przygotowywanych w ramach Parallax jest najnowszy projekt kolektywu Freee: Dave Beech, Andy Hewitt, Mel Jordan. Artyści zorganizują turniej piłki nożnej jako artystyczną interwencję w sferę publiczną. Uczestnicy wydarzenia w ramach prowokacji politycznej zaangażują się w zbiorowe tworzenie opinii, pisanie haseł i produkcji artefaktów. Projekt przekodowuje znaczenie piłki nożnej jako platformy tworzenia opinii i braku jednoznaczności. Dodatkowo w projekcie Parallax udział wezmą: Gill Addison, Łukasz Jastrubczak, Jo Bruton, Sebastian Buczek, Ben Fitton, Grzegorz Hańderek, Katrine Hjelde, Rafał Milach, Martin Newth, Marian Oslislo, Agnieszka Piotrowska, Hanna Sitarz, Lesław Tetla, Andrzej Tobis, Travel Agency: Paweł Mendrek, Małgorzata Szandała, Ewa Zasada (kolektyw artystyczny), Joanna Zdzienicka

Koordynatorami projektu są Martin Newth, Chelsea College of Arts i Paweł Mendrek, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Terminy:

Warsztaty kolektywu Freee: KICKING MONtageUMENT (WITH BALL)

NOWA ASP ul. Raciborska 50
godzina 16.00-19.00

Warsztaty kolektywu Freee: KICKING MONtageUMENT (WITH BALL)

Plac k/Hali Widowiskowej SPODEK
godzina 16.00-18.00

Warsztaty mają charakter otwarty, mogą w nich wziąć udział również osoby nie studiujące w ASP bez limitu wiekowego.
Zapisy w Dziekanacie Wydziału Artystycznego do dnia 09.06

Otwarcie wystawy Parallax

NOWA ASP ul. Raciborska 50
godzina 18.00