Eduard Ovcacek - wystawa indywidualna (w ramach CODEX MUNDI)

Wernisaż wystawy: 12.09.2015, godz. 17.00
ASP w Katowicach, ul. Raciborska 50

Eduard Ovčáček urodził się 5 marca 1933 r. w Trzyńcu. W latach 1957 – 1963 studiował na Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (Vysoká škola výtvarných umění) w Bratysławie, pod kierunkiem profesora Petra Matejky.

W 1962 r. studiował gościnnie na Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej (Vysoká škola umělecko-průmyslová) w Pradze pod kierunkiem profesora Antonína Kybala. Grafika, malarstwo, kolaż przepalany, rzeźba, poezja wizualna i konkretna, fotografia lettrystyczna, akcje i instalacje to media, które przeważają w jego twórczości. W przebiegu 1959 r. wchodzi na słowacką scenę artystyczną i razem z grafikiem Milošem Urbáskem jest założycielem niezależnej grupy artystów bratysławskich "Bratislavské konfrontace" (1960 r.), która na Słowacji lansowała sztukę abstrakcyjną – informel. W latach 1959 – 1968 systematycznie rozwija grafikę strukturalną i wklęsłodrukową oraz malarstwo strukturalne. Po utworzeniu "Klubu konkrétistů" w 1967 r., którego jest współzałożycielem, zaczął zajmować się programowo serigrafią i drewnianymi polichromowanymi formami przestrzennymi, które oznacza wyrazem "architekton". W serigrafiach w kontekście pisma i znaków staro-nowych używa racjonalne względy i procesy. Zmienność plastyczną serigrafii rozszerza przede wszystkim w ostatnich latach za pośrednictwem techniki komputerowej. Intensywniej zajmuje się również instalacjami i akcjami z płonącymi linami, gdzie preferuje znaki staro-nowe i aspekty geometryczne. Uczestniczył w szeregu wystaw oraz sympozjów międzynarodowych. Organizował warsztaty serigrafii na terenie Uniwersytetu Ostrawskiego (1997 – 1999). Otrzymał mnóstwo wyróżnień w dziedzinie wolnej grafiki w kraju oraz zagranicą. Jest sygnatariuszem "Charty 77". Jest członkiem Stowarzyszenia Malarzy i Grafików Czeskich "Hollar" (Sdružení českých umělců a grafiků "Hollar") oraz stowarzyszenia "Umělecká beseda" w Pradze. W teraźniejszości jest profesorem na Uniwersytecie Ostrawskim, gdzie prowadzi Katedrę Grafiki i Malarstwa Wydziału sztuki. Żyje i pracuje w Ostrawie.

Wystawa jest pierwszym wydarzeniem organizowanym w ramach festiwalu NOWE OTWARCIE inaugurującym działalność artystyczną w nowym budynku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, przy ul. Raciborskiej 50.

Festiwal Nowe Otwarcie

Eduard Ovčáček