Iwona Chmielewska "Magazyn ogólnego przeznaczenia"

od 9 maja do 9 czerwca 2016

Obiekty znajdujące się w magazynach są w stanie względnego spoczynku, ponieważ patrząc z punktu widzenia logistyki, magazynowanie to niepożądane przerwy w przepływie dóbr. Niestety wyżej wymienione przerwy są nieuniknione i należy się z nimi liczyć, a przede wszystkim podejmować odpowiednie decyzje dotyczące gospodarki magazynowej. Magazyn, to miejsce obce i znajome zarazem. Odpowiednio zorganizowane, urządzone, przeznaczone do przechowywania we właściwych warunkach określonych obiektów. Wystawa Iwony Chmielewskiej „Magazyn ogólnego przeznaczenia” to opowieść o wyobraźni i umiejętności patrzenia. O nas – osobliwych magazynach myśli, doświadczeń i obrazów.

Iwona Chmielewska należy do grona najwybitniejszych twórców posługujących się książką obrazową, jako formą swojej artystycznej wypowiedzi. Książka obrazowa, mylona często z ilustrowaną, przesuwa środek ciężkości z tekstu na obraz, który odgrywa główną rolę nośnika treści i narracji. Obraz nie pełni tu funkcji ilustracji, wizualnego komentarza czy też dodatku do treści zawartych w słowach, ale jest równoprawnym i samodzielnym źródłem opowieści, wielowymiarowych sensów i znaczeń. Książka obrazowa poprzez swoją wizualną formę, nasycenie obrazami, stanowi niezwykle złożony i subtelny przekaz o uniwersalnym charakterze. Jak mówi, w jednym z wywiadów, artystka: „Staram się osiągać taki związek obrazu z tekstem, żeby powstawał rodzaj hybrydy, w której tekst jest niepełny bez obrazu, a obraz nie może być odebrany w pełni bez tekstu”. W swojej twórczości Chmielewska porusza tematy dotykające fundamentalnych pojęć, odnoszących się do istoty i celu ludzkiego życia oraz międzyludzkich relacji. Artystka demaskuje schematyczność naszej refleksji o sztuce i świecie zamkniętej w ramach stereotypowych klisz obrazowania, sztywnych gatunkowych podziałów, chwilowych mód czy powielanych wzorców myślenia i opisywania świata. Jej prace pobudzają do wnikliwego patrzenia, obserwacji otaczającego nas świata, wyostrzenia percepcji, poszerzania perspektywy umożliwiającej odnajdywanie nowych, często zaskakujących powiązań, ale i wielowymiarowych znaczeń. Oddziałują nie poprzez dostarczanie informacji, ale przez kształtowanie, przekształcanie lub odkształcanie naszego widzenia, nakłaniając do przetwarzania doświadczeń, światów, nas samych.

Na wystawie w Rondzie Sztuki zaprezentowane zostanie kilkadziesiąt oryginalnych dzieł wykonanych w charakterystycznych dla artystki szlachetnych technikach plastycznych łączących m.in. rysunek, grafikę, tkaninę oraz collage z wykorzystaniem gazet, starych papierów, papierów fakturowych, fotografii, drobnych przedmioty codziennego użytku. Zobaczyć będzie można obrazy pochodzące m.in. z książek: „Dwoje ludzi”, „O tych, którzy się rozwijali”, „Cztery strony czasu”, „W kieszonce”, „abc.de”, „Pamiętnik Blumki”, „Na wysokiej górze”, „Czarownica”, „Królestwo dziewczynki”.

Iwona Chmielewska (1960) ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Mieszka i pracuje w Toruniu. Jej książki wydawane są głównie w Korei Południowej, lecz w ostatnich latach również w Polsce. Jej autorskie picturebooki (artystka proponuje, by polskim odpowiednikiem tego określenia uczynić „książki obrazowe”) ukazują się również w Niemczech, Francji, Japonii, Chinach, Ameryce Łacińskiej, Izraelu i innych krajach. W odniesieniu do jej twórczości mówi się o poezji wizualnej czy poezji obrazu. Jest laureatką wielu nagród. Najważniejsze z nich to: Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie w 2007 roku i dwukrotnie ilustratorski Oskar, Bologna Ragazzi Award w kategorii Non Fiction w 2011 roku i w kategorii Fiction w 2013 roku.

Wojciech Luchowski kurator wystawy, aranżacja, tekst

Wystawa jest prezentowana w ramach cyklu Mistrzowie Polskiej Ilustracji w ramach projektu Książka Dobrze Zaprojektowana- zacznijmy od dzieci.

wernisaż: 9 maja 2016, godz. 17:00 wstęp wolny

PATRONI MEDIALNI: Ryms Świerszczyk Ultramaryna Czas dzieci Qlturka