ASP Katowice - 10 lat

Wybór języka

Nie przegap!

W kalendarzu nie ma żadnych wydarzeń z przyszłą datą.

Jak używać kanałów informacyjnych?

Czym są kanały informacyjne?

Kanały informacyjne takie jak Atom, czy RSS, pozwalają na powiadamianie użytkowników o wszelkich zmianach zachodzących na stronie - mogą oni na bieżąco przeglądać, „śledzić”, pobierać i czytać artykuły oraz newsy pojawiające się w ulubionych witrynach… Z tą różniącą, że pobierane dane nie będą zawierały uporczywych reklam oraz innych zbędnych informacji.

Kanał z wiadomościami w języku angielskim określany jest mianem „feed”, co znaczy „pożywka, karma, pasza”. Kanały informacyjne funkcjonują podobnie do newslettera, będącego rodzajem elektronicznego czasopisma rozsyłanego za pomocą poczty elektronicznej do prenumeratorów.
Różnica polega na tym, że w przypadku kanałów informacyjnych, dane pobierane ze strony, kontrolowane są przez użytkownika, nie przez administratora strony. Newsletter - dla dalszego porównania - rozsyłany jest raz w tygodniu lub tylko kilka razy, a informacje z kanału informacyjnego na bieżąco.

Obsługa kanałów informacyjnych w programie pocztowym

Jednym z najlepszych darmowych programów pocztowych jest Thunderbird, który wśród wielu swych zalet posiada możliwość subskrypcji i czytania kanałów informacyjnych tak samo jak zwykłych e-maili.

Aby rozpocząć korzystanie z kanałów informacyjnych w Thunderbirdzie należy odpowiednio skonfigurować konto.

 • W tym celu: z menu trzeba wybrać: Narzędzia > Konfiguracja kont… > Dodaj konto… > RSS: aktualności i blogi
 • Wpisać dowolną nazwę, która będzie wyświetlana na liście kont i panelu wiadomości
 • Zakończyć, klikając OK

Aby subskrybować kanał wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na koncie i i dodać adres korzystając z menadżera, albo przeciągnąć pomarańczową ikonkę kanału informacyjnego bezpośrednio ze strony na konto.

Menedżer kanałów w RSS

W menu Narzędzia > Konfiguracja kont… > (Nazwa konta) można ustawić co ile minut mają zostać pobierane newsy, a także inne preferencje.

W opcjach Firefox’a można też ustawić aby program Thunderbird był domyślnym czytnikiem RSS.

Czytniki kanałów informacyjnych

Czytnik kanałów wczytuje nagłówki wiadomości publikowanych w kanałach informacyjnych dostępnych w sieci. Przykładowy nagłówek zawiera tytuł, zwięzły opis oraz link odsyłający do szczegółowej informacji, znajdującej się w serwisie prowadzonym przez włość kanału.
Czytnik kanałów pozwala „śledzić” wiele kanałów naraz. Dodatkowym atutem jest to, że można do niego dodawać ciągle nowe kanały organizując je w grupy tematyczne (sortowanie informacji).

Dostępność kanałów informacyjnych oznaczana jest zwykle za pomocą ikon takich jak:

 • Ikona RSS echo
 • Ikona RSS pomarańczowa
 • Ikona RSS
 • Ikona atom

Aby dodać kanał do wbudowanego czytnika w przeglądarce Firefox:

 1. Przeglądając stronę, na której dostępny jest kanał informacyjny, Firefox wyświetla w pasku adresu odpowiednią ikonę. Wystarczy kliknąć na ikonę kanału, znajdującą się przy ikonie „Ulubione”.

  ikona RSS

 2. Po kliknięciu, w górnej części witryny zobaczymy komunikat od Firefox'a, który poprowadzi, jak subskrybować kanał…
  Sposób, w jaki subskrybować kanały i jak je czytać można ustawić w menu Narzędzia > Opcje > Kanały.
  Inne przeglądarki z pewnością także posiadają taką funkcjonalność…

Jaki czytnik wybrać?

Czytniki wyglądają podobnie jak programy do otrzymywania maili, inne to tzw. dodatki do programów mailowych. Warto wypróbować polskojęzyczne czytniki on-line, np.: Google Reader oraz polskiego projektu cafenews.pl. Dzięki tym serwisom, można w ławy szybki sposób stworzyć własną stronę startową z najbardziej interesującymi i zawsze aktualnymi informacjami z ulubionych stron w Internecie.

Wybierz darmowy czytnik kanałów informacji, by subskrybować zawartość swoich ulubionych stron w Internecie.

Osadzanie newsów z kanałów informacyjnych na własnym www

Kanały informacyjne RSS i Atom pozwalają nie tylko na „bycie na bieżąco” z informacjami zamieszczanymi na naszych ulubionych stronach. Ich możliwości są znacznie większe, szczególnie w przypadku pracy webmastera. Jeśli posiadamy własny serwis internetowy lub planujemy stworzenie własnego www, można w nim zamieszczać informacje subskrybowane z innych serwisów internetowych. Dzięki temu nasz serwis będzie skupiał informacje z innych stron (np. podobnych tematycznie) czyniąc go jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Można również przygotować własny kanał informacyjny na swojej stronie internetowej, to z przyczyni się do zwiększenia jej wartości w sieci. Dowiedz się więcej o kanałach informacyjnych RSS i Atom, a także przejrzyj poradnik webmastera.

Informacje o RSS i Atom

Atom vs RSS

Jeśli masz wybór, używaj Atom. RSS jest najbardziej rozpowszechnionym standardem, jednak standard ten przegrywa w licznych „konkurencjach” z Atomem:

 • Atom unika niejasności specyfikacji RSS, poprawia zgodność z XML i innymi standardami, dodaje elementy, których brakowało w RSS oraz w pokrewnej specyfikacji, określa protokół publikacji kanałów.
 • RSS ma tylko jedno ogólne pole na opis elementu, przez co autorzy czasem budują osobne kanały zawierające tylko streszczenia lub tylko pełne treści wpisów. Atom unika tego problemu pozwalając wstawić streszczenia i rozwinięcia, pełne treści artykułów do tego samego kanału w formacie HTML.
 • RSS występuje w 9 odmianach, które nie są zupełnie zgodne, Atom natomiast Atom ma jedną oficjalną wersję 1.0.
 • Atom poprawnie i w pełni wykorzystuje HTML, przez co może być łatwo mieszany z innymi językami XML. RSS nie ma własnej przestrzeni nazw XML, przez co nie może być osadzony wewnątrz innych dokumentów XML.

To tylko niektóre różnice pomiędzy RSS, a Atomem. Atom zdecydowanie lepiej wypada przy kanale informacyjnym RSS. Należy więc liczyć się z tym, że wkrótce Atom wyprze i (działający na identycznych zasadach co RSS) zastąpi RSS.

Bannery

 • AGRAFA 2017

 • Międzynarodowe Triennale Rysunku

 • Triennale Grafiki Polskiej

 • Ksiazka Dobrze Zaprojektowana Konkurs

 • nowa asp

 • asp studia doktoranckie

 • asp tuba

 • Facebook ASP Katowice

 • Kurs przygotowawczy

 • akademia weekendowa

 • asp malarstwo FB

 • 05 asp wzornictwo

 • Facebook grafika warsztatowa

 • Agrafa

 • Agrafa

 • Design Silesia

 • Regionalna Strategia Innowacji

 • Innowacyjny Design Logomotywą Śląskiej Gospodarki

 • Logo BPSC

 • Katowice Airport

 • Międzynarodowe Triennale Grafiki Kraków 2012 • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury/Infrastruktura szkolnictwa artystycznego na podstawie umowy Nr 03581/14/FPK/DEK z dnia 20.05.2014r. uzyskała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania: Zakup pierwszego wyposażenia do budynku dydaktyczno-badawczego i kulturalnego ASP w Katowicach

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury na podstawie umowy nr 04146/13/FPK/DEK z dnia 15.05.2013 roku uzyskała:

Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pn. Rozbudowa zaplecza technicznego pracowni kierunku wzornictwa ASP w KatowicachAkademia Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury na podstawie umowy nr 00333/12/DEK z dnia 30.03.2012 roku uzyskała:

Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pn. OBRAZ I DŹWIĘK – Studio Sztuki Dźwiękowej (sound art studio)

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach Programu Edukacja kulturalna i diagnoza kultury na podstawie umowy nr 04960/12/DEK z dnia 19.04.2012 roku uzyskała:

Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pn. ALA MA PIÓRO - WARSZTATY TYPOGRAFICZNE

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach Programu Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie umowy nr 01737/13/FPK/DFE z dnia 10.09.2013 roku uzyskała Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pn. „Budowa między ulicami Raciborską a Koszarową w Katowicach budynku dydaktyczno-badawczego i kulturalnego wraz z zagospodarowaniem terenu na otwarty park form przestrzennych”.


Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury/Infrastruktura szkolnictwa artystycznego na podstawie umowy Nr 03320/15/FPK/DEK z dnia 07.07.2015 roku uzyskała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania: Zakup pierwszego wyposażenia do budynku dydaktyczno-badawczego i kulturalnego ASP w Katowicach – etap II

Formularz uwag

 Uwagi